Fuga do płytek – jaka jest najlepsza??

Spoina,jaką jest fuga jest niezbędnym elementem każdej ściany czy też posadzki, do której położenia zostały użyte płytki. Przy kładzeniu fugi należy wziąć pod uwagę jej właściwości, tzn. czy jest odporna na uszkodzenia, elastyczna, trwała. Istotna jest również jej kolorystyka, szerokość no i przede wszystkim cena. W zależności od naszego gustu możemy wybrać fugę, która kolorystycznie zbliżona jest do płytek, lub też może być jej kontrastem. Istotne jest również to do jakiej wielkości płytek będzie ona użyta, a także w jakim miejscu zostanie zastosowana.Do każdego rodzaju płytek czy to na zewnątrz czy wewnątrz budynku, do płytek kamiennych, czy do glazury używamy innych rodzai fug.

Fuga epoksydowa

Fuga epoksydowa to fuga, którą cechuje fakt, iż jest bardzo gładka i dzięki temu brud nie wnika w jej strukturę. Zainteresowanie tymi fugami stale rośnie. Ich zastosowanie jest ogromne a w szczególności w miejscach, które są wyjątkowo narażone na zabrudzenia. Przykładem mogą być blaty kuchenne, które wykonane są z płytek ceramicznych. Stosowane są również w łazienkach, w szczególności w kabinach prysznicowych. Ich zaletami jest to, że nie zmieniają koloru i nie wsiąka w nie woda, jak to występuje w fugach cementowych. Jednak to, co jest zaletą w jednym przypadku w drugim jest ich wadą. Ponieważ poprzez fakt, iż nie przepuszczają wody nie mogą być stosowane na balkonach i tarasach. W tych miejscach bowiem istotne jest to, aby woda nie osadzała się na płytkach. Połączenie płytek z fugą epoksydową jest mocniejsze niż w przypadku fug cementowych. Jest to produkt dwuskładnikowy. Składa się z utwardzacza i wypełniacza. Wypełniacz jest bardziej plastyczny, jeżeli w momencie jego nakładania jest podgrzany. Utwardzacza nie należy podgrzewać, ponieważ proces utwardzania następuje wówczas w bardzo szybkim tempie. Fuga powinna być nakładana gumową szpatułką. Tak jak w przypadku innych fug, po jej nałożeniu jej nadmiar należy zmyć gąbką z ciepłą wodą. Odporność chemiczna owej fugi następuje po 14 dniach od jej nałożenia i stwardnienia.

Gdzie kupić ? Polecamy:

bricoman.pl/plytki-gres-terakota/kleje-fugi-silikony/fugi

Fugi antybakteryjne

Fugi antybakteryjne są to fugi wzbogacone w srebro. Minerał ten posiada właściwości antyseptyczne. Posiada zdolności niszczenia wielu bakterii, które mają tendencję do osiadania na spoinach. Dzięki temu fugi pozostają dłużej czyste i kolorowe, a także posiadają pozytywny wpływ na panujący w pomieszczeniu mikroklimat. Mają one zastosowanie głównie w szpitalach, miejscach, które mają styczność z żywnością, laboratoriach i innych.

Fugi antygrzybiczne

Fugi antygrzybiczne to fugi, które mają podobne zastosowanie jak antybakteryjne z tym, że dodatkową cechą jest walka z grzybami, które powstają w wilgotnych i ciepłych miejscach takich jak między innymi łazienka. Jest ona elastyczna i ma zmniejszoną nasiąkliwość. Mogę spokojnie powiedzieć, że te właściwości posiada właśnie fuga epoksydowa o której zostało wspomniane wcześniej. Podsumowując na rynku możemy spotkać wiele fug, jednak jej odpowiedni wybór uzależniony jest od tego gdzie i w jaki sposób i w jakim miejscu ma zostać zastosowana. kafelki z fugami

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply